Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. április
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Összes esemény ›

Főoldal / Beiskolázás / Amit tudni érdemes

Amit tudni érdemes

Rólunk

A Tolna Vármegyei SZC Ady Endre Technikum és Kollégium ma a megye legnagyobb szakképző intézménye, melynek fő profilja a műszaki és szolgáltatóipari szakemberek magas színvonalú képzése, de kínálatában jelen van a rendészeti és a honvédelmi képzési ágazat is.

Az utóbbi évek jelentős fejlesztéseinek eredményeként a közel százéves múlttal rendelkező iskolánkban nagy mértékben javultak az oktatás feltételei. Néhány évvel ezelőtt magas technikai színvonalat képviselő Digitális Közösségi Alkotóműhelyt adtunk át, ahol a tanulóink többek között megismerkedhetnek a 3D nyomtatás, a lézervágás, -gravírozás, fa- és fémipari alaptevékenységek műveleteivel. Intézményünk okos tanterme lehetőséget ad arra, hogy a fiatalok a modern technika, a robotika, dróntechnológia területén tegyenek szert ismeretekre és gyakorlatra. A Szépészet ágazat tanulói, a kozmetikusnak, fodrásznak készülő fiatalok is teljesen megújult tanműhelyekben, a legújabb szalonok mellett is helytálló környezetben gyakorolhatnak. Ebben az évben megújul az iskola gépjárműdiagnosztikai tanműhelye, így azok a diákok is a kor elvárásainak maximálisan megfelelő körülmények között tanulhatnak majd, akik a Speciálizált gép- és járműgyártás ágazatához tartozó szakmákat választják, például Gépjármű mechatronikai technikus szakmát szeretnének megszerezni. Nem mellékesen, már a tanműhelyben lehetőségük lesz megismerkedni a hibrid és elektromos hajtású gépjárművek működésével is.

Iskolánk kiterjedt partneri kapcsolatainak köszönhetően jelentős a duális képzésben részt vevő vállalkozások száma, így szinte minden arra jogosult diákunk vállalati környezetben, tanulói munkaszerződéssel, munkabért kapva tehet szert gyakorlati ismertekre, szerezhet tapasztalatot.

Nagy hangsúlyt fektetünk az idegennyelvi oktatásra, a jelentkezők az angol, a német és új lehetőségként az orosz nyelv közül választhatnak. Igény szerint biztosítunk tantárgyi korrepetálásokat, amelyek a tananyag elsajátításában, gyakorlásában, az ismeretek elmélyítésében segítenek. Szintén nagy erőfeszítéseket teszünk a tehetséges diákok támogatására, fejlesztésére, amit számos szakmai tanulmányi versenyen elért dobogós helyezés is tanúsít.

Vidéki diákok számára kollégiumi elhelyezést tudunk biztosítani. 


Technikumi képzés

Az 5 éves technikumi képzés a minőségi szakmai oktatást jelenti. A megszerezhető technikusi szakképzettség középvezetői szintű ismereteket biztosít, a képzés egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit. Matematikából, magyarból, történelemből és egy idegen nyelvből ugyanazt a tananyagtartalmat, ugyanolyan óraszámban kell elsajátítaniuk a diákoknak, mint a gimnáziumban. Ezekből a közismereti tantárgyakból érettségi vizsgával zárul az oktatás.

Szakmát az ágazati ismereteket adó 9-10. évfolyam elvégzése után választanak a tanulók. Ötödik érettségi tantárgyat viszont nem kell választaniuk, mivel a szakmai vizsga beszámít az érettségi tantárgyai közé és az emelt szintű érettségi vizsgát tanúsít.  A technikumban végzettek jelentős előnyt élvezhetnek majd a felsőoktatási felvételinél, a szakirányú továbbtanulásnál.


Szakképző iskolai képzés

A hároméves szakképző iskola tanulói az ágazati ismereteket adó első év után választanak szakmát. A következő két évben duális képzés formájában, elsősorban vállalatoknál, vállalkozóknál tudják elsajátítani a szakmai ismereteket, szerezhetnek gyakorlatot.

 


Ösztöndíj mindenkinek

A szakképző iskolában és a technikumban minden diák ösztöndíjat kap tanulmányai alatt, amelyet a sikeres szakmai vizsgát követően egyszeri pályakezdési támogatás egészít ki, melynek mértéke elérheti a 300 000 forintot is a vizsgaeredményektől függően. Az ösztöndíj összege a szakképző iskolában nagyságrendileg 16 000, technikumban 8 000 forint, majd a tanulmányi eredmények függvényében változik. A két iskolatípusba járó diákok ösztöndíja között azért van különbség, mert a technikumban ez a fajta képzés két évig, a szakképző intézményben egy évig tart. 


Tanulószerződés helyett munkaszerződés

A szakirányú oktatásban a tanulószerződést felváltó szakképzési munkaszerződés megteremti annak a lehetőségét, hogy a duális képzésben a fiatalok munkajövedelemhez jussanak. A tanuló a szakképzési munkaszerződés időtartama alatt a társadalombiztosítás ellátásaira való jogosultság szempontjából munkaviszonyban foglalkoztatott biztosítottnak minősül, a munkaviszony időtartama nyugellátásra jogosító szolgálati időnek, munkabére nyugdíjalapot képező jövedelemnek számít. A tanuló munkabérének el kell érnie legalább a 100 ezer forintot.

 

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva